OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Balkónovky potřebují naši péči

Je letní období, nádoby na terasách a truhlíky v oknech jsou osázeny a psát o balkónových rostlinách se zdá být neaktuální. Jenže kdo v létě cestuje do Rakouska nebo Bavorska a všimne si výsadeb v oknech za hranicemi, zjistí, že rostlinám se tam daří „tak nějak lépe“. Proč?

Přestože zahradnictví a zahradnická centra se na jaře předhánějí v nabídce letniček vhodných pro výsadbu do nádob, zarazí nás, jak málo domů a bytů zdobí rozkvetlé truhlíky v oknech. Jak známo, „ryba smrdí od hlavy“ – pokusme se najít ve svém okolí radnici nebo budovu obecního úřadu, v jejíchž oknech najdeme vzorné květiny. U nás to bude velký problém, zatímco v Rakousku nechybí rozkvetlé nádoby nejen na radnici, ale často ani na zábradlích u mostů, stožárech osvětlení a dalších veřejných místech. Osázená náves nebo náměstíčko s radnicí vytváří kvalitu životního prostředí, ve kterém se pohybujeme, a především jde příkladem. Tam, kde se radnice stará vzorně o letní výsadby, lze totéž očekávat i od občanů. I naše Sdružení chce přispět s trochou do mlýna a někteří z našich členů pořádají soutěž o nejlepší rozkvetlý balkón či okno.

Vraťme se k onomu mezistátnímu porovnání. Je zajímavé, že rozdíl mezi „dvěma světy“ se zvětšuje zejména ve druhé polovině léta a na podzim. Výchozí podmínky jsou přitom v mnoha případech podobné, v některých zcela totožné: pěstují se shodné odrůdy okrasných rostlin, množitelský materiál pochází ze stejných matečnic, substráty, hnojiva a technologie dopěstování jsou velmi podobné. Zákazník kupuje v obou případech stejnou kvalitu. Přesto existuje jeden rozdíl, který ale neumím kvantifikovat. Balkónové rostliny se u nás i v Německu nabízejí v takzvaných pacích. Jde o zakořenělé řízky vysázené zpravidla po deseti kusech ve spojených kontejnerech, z nichž každý má rozměr 7×7 cm nebo dokonce méně. Zákazníci si takové zboží žádají, protože je za příznivou cenu. Představuje však potenciální problém. Pokud si zákazník rostliny v pacích pořídí někdy začátkem března a má rostliny kde dopěstovat (ideálně ve vytápěném skleníku nebo zimní zahradě), nemusí být dopad na celkový nárůst tak dramatický. Ale zakořenělé řízky zakoupené a vysazené někdy koncem dubna, tedy v době, kdy sousedka osazuje truhlíky zapěstovanými a nakvétajícími rostlinami, to je předem prohraný boj – celé léto se pak můžete dohadovat, jak to ta sousedka dělá, že její truhlíky jsou prostě lepší…

Stále platí, že kvalitní substrát je polovinou úspěchu. Pěstování letniček v malých nádobách, ať už jde o květináče nebo truhlíky, je i jisté umění, a nedokonalosti substrátu se dříve či později dozajista projeví. Úroveň dostupných živin lze regulovat zásobním, postupně se uvolňujícím hnojivem. Poraďte se ve svém zahradnickém centru, jaký druh a dávkování je pro vaše rostliny optimální. I když použijete zásobní hnojivo, doporučujeme přihnojovat i kapalným hnojivem zálivkou nebo postřikem. Koncentraci předepsanou výrobcem dodržte, ale přihnojovat můžete mnohem častěji, než je v návodu uvedeno. Znám úspěšné pěstitele, kteří přidávají hnojivo do každé zálivky! V našich zahradnických centrech nabízíme různé substráty v různých cenách. Doporučuji substrát pečlivě volit a pokud možno nešetřit. Pro surfinie je například třeba použít substrát s vyšším obsahem železa a nižším pH. Právě nedodržení tohoto pravidla obvykle znamená v pozdním létě vznik chlorózy (žloutnutí listů), bujný růst a slabé kvetení. Pokud zálivková voda obsahuje více vápníku, můžeme tento efekt očekávat již v polovině léta. Nám pak nezbude než se těšit na okamžik, kdy tu hrůzu budeme moci sundat z oken.

Dražší substráty jsou hrubé, silně načechrané a špatně se do nich sází. Obsahují větší kousky borkované rašeliny, proto nesléhají, jsou kypré a vzdušné po celou sezónu. Vzduch v oblasti kořenů je pro růst stejně důležitý jako živiny. Dalším komfortem pro rostliny je příměs kokosového vlákna. Tento nově objevený unikátní přírodní materiál má dutý průřez, kudy může vzduch proudit přímo ke kořenovému systému. Kvalitní substráty obsahují i smáčedla, která eliminují skutečnost, že přeschlý rašelinový substrát nepřijímá vodu.

Pokud jsou rostliny v dobré kondici, je pravděpodobnost výskytu škůdců a chorob nižší. Dobře vyživované rostliny jsou pro mšice a molice méně lákavé – podobně jako my nechtějí konzumovat rostliny vyhnané prášky. Pokud se však přesto rozhodnou vaše rostliny likvidovat, je třeba ihned po jejich objevení tvrdě zasáhnout. Květiny v truhlíku nejsou určeny ke konzumaci, proto v tomto případě můžeme použít speciální chemické přípravky určené pro likvidaci vyskytujících se škůdců.

Vzácněji se na balkonových rostlinách vyskytují různé choroby, které způsobují skvrny na listech. V tomto případě doporučujeme použít preventivně postřik vhodným širokospektrálním fungicidem. Některé květiny (surfinie, begonie, fuchsie) jsou koncem léta napadány padlím, které se projevuje bílým povlakem na mladých výhoncích. Je bezpodmínečně nutné zasáhnout, jinak sezóna našich květin skončí předčasně. Vhodné přípravky jsou k dostání v našich zahradnických centrech, kde vám naši odborně vyškolení prodavači rádi poradí s identifikací škůdce či choroby a doporučí samozřejmě také vhodné prostředky pro jejich likvidaci.

RNDr. František Kopřiva

Zahradnictví u Kopřivů s.r.o.

Proč jsou sousedčiny balkónovky lepší než naše?

1. šetřili jsme při nákupu rostlin a nakoupili i v pozdním termínu malé, nezapěstované řízky v pacích

2. šetřili jsme na substrátu

3. málo hnojíme

4. nedostatečně bojujeme proti chorobám a škůdcům

5. s nastupujícím podzimem se o rostliny méně staráme