OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Pěstování růží

Výběr stanoviště

Růže nejsou náročné na teploty, daří se jim od nížin do podhorských poloh. V chladnějších oblastech je vhodné orientovat se na odrůdy, u kterých je uváděna plná mrazuvzdornost. Růžím dopřáváme dostatek slunce. Výsušná místa a úpal nejsou ideální, protože v plném létě květy rychleji vadnou a nadměrné teploty podporují výskyt svilušek. Ve stínu rostliny méně kvetou a mohou hůře vyzrávat ve dřevě a trpět více chorobami a škůdci. Proto se do stinnějších míst vybírají odrůdy, které jsou naprosto zdravé. Květy se nejlépe rozvíjejí při teplotách +15 až +22 °C. Důležité pro správný vývin růží je i mírné proudění vzduchu, které osušuje listy a zabraňuje tak houbovitým chorobám v jejich šíření.

Vhodný substrát

Růžím nejlépe vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem humusu a přiměřeným obsahem živin. Studené a mokré jílovité půdy růže nesnášejí. Hladina podzemní vody by měla být pod úrovní 0,7 až 1 m. Zavlažovat je třeba obvykle miniaturní růže, ostatní vystačí zpravidla s dešťovými srážkami, jejich kořeny jsou dostatečně hluboké. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou ale i růže vděčné za vydatnou zálivku. Povrchové kropení, které nezasáhne kořeny, nemá pro ně větší význam. Reakce půdy by se měla pohybovat od 5,5 do 6,5 pH, tedy slabě kyselá. Půdu před vlastní výsadbou důkladně zpracujeme, nejlépe hlubokým přerytím a zapravením organické hmoty (kompost, proleželý hnůj). Pozor – čerstvý hnůj růže nesnáší. Při zpracování půdy se samozřejmě zbavujeme všech oddenků nebo kořenů vytrvalých plevelů (pýr, svlačec, bršlice, kopřiva, pcháč aj.). V případě, že půda na Vašem pozemku není pro růže vhodná, přimíchejte při sázení k zemině speciální substrát určený pro růže. Samostatný substrát není vhodný, protože rychle vysychá. Na trhu je k dostání i speciální mulč určený k růžím. Geotextílii k růži nedáváme, zabraňuje přístupu vzduchu ke kořenům. Pokud sázíme růže po předchozí růži, není to ideální a vyměníme proto co největší množství zeminy. Velmi se osvědčilo přidání dlouhodobého hnojiva (kostní moučka, rohová moučka) do půdy. Chybu neuděláme, když ještě přidáme speciální organické hnojivo (s guánem) určené přímo na růže. Tímto hnojivem pak přilepšujeme růžím každým rokem hned zjara (březen/duben) a pak ještě po prvním kvetení (koncem července). Podpoříme tím násadu květů, květy jsou krásně vybarvené a větší. Dále již růže nehnojíme, aby zbytečně nevyháněly výhony, které do zimy nestačí vyzrát.

Hustota výsadby

Vzdálenost keřů při výsadbě je různá podle jednotlivých skupin růží a intenzitě růstu odrůd. Např. miniaturní růže (vhodné i do skalek) vysazujeme na vzdálenost 0,2 až 0,3 m, mnohokvěté a velkokvěté růže na 0,4 až 0,5 m (8 až 10 rostlin/m2), pokryvné na 0,5 m, sadové od 1 do 3 m podle vzrůstnosti, pnoucí na 1,2 až 2 m (jako volně rostoucí na pyramidách i přes 3 m) a stromkové růže na vzdálenost okolo 1 m (u miniatur s nízkými kmínky 0,5 až 0,6 m). Nejlepší je zjistit si správnou vzdálenost výsadby dané odrůdy růže přímo z etikety, kde jsou uvedeny všechny základní vlastnosti rostliny včetně vzdálenosti pro výsadbu. Extrémní zahuštění sponu výsadby může podpořit šíření houbových chorob za vlhka a u záhonových růží ztěžuje potřebné nahrnování zeminy ke keřům na zimu. Stromkovým a pnoucím růžím zajistíme vhodnou opěru (konstrukci).

Zazimování růží

Všechny růže doporučujeme na zimu přihrnout vrstvou zeminy do výše asi 20 cm, nebo ještě přikryjeme chvojím či listím. Nahrnování zeminou je jednak ochranou před zimními mrazy, zároveň chrání rostliny při jarní výsadbě před nočními mrazíky a odpařováním (vysycháním), protože kořeny nejsou schopny dostatečně zásobovat nadzemní část vodou. Teprve při rašení za příznivého počasí opatrně zeminu odhrneme, nejlépe za podmračného počasí nebo za deště. Stromkové růže chráníme speciálním obalem nejlépe z prodyšné netkané textílie světlé barvy. Kromě mrazu růžím škodí hlavně jarní sluníčko kombinované s nočními mrazíky. Stromkové růže vyvazujeme jak v místě očkování (těsně pod korunkou), tak uprostřed kmínku.

Převzato z www.nejkrasnejsi-ruze.cz